Kiralık iskele sistemi, yapı inşaat alanlarında kullanılan, istenen yüksekliğe ulaşarak yük taşımayı mümkün kılan ve metal malzemelerden tasarlanan portatif bir tasarımdır. Tüm yapıların dış cephe tasarımı için yapılacak tüm işlemlerde mutlaka iskele sistemine ihtiyaç duyulmaktadır.

Bunun yanı sıra iskele, kalıp sisteminde yük taşıma ihtiyacı duyulduğunda da temin edilmektedir. Her türlü bakım, onarım, restorasyon ve boyama işleminde kullanılan bu iskeleler hem satın alınabilmekte hem de kiralanabilmektedir. Peki, iskele sistemi kiralanmalı mı yoksa satın mı alınmalı?

Cephe İskelesi Ne İşe Yarar ?

Kiralık iskele sayesinde inşaat sektöründe dış cephe için gerek duyulan pek çok işlem yerine getirilebilecektir. Yüksek katlara çıkılması için tercih edilen bu portatif ürün, son derece güvenlikli olduğu için personeli olası kazalardan koruyabilecektir.

Cephe iskelesi sayesinde inşaat personelleri zorlanmadan oldukça kolay bir şekilde iç ve dış cephede onarım, boyama, bakım ve benzeri birçok işi yerine getirebilecektir. Bilindiği üzere yüksek inşaat yapımında çalışmak son derece zor ve risklidir. Bu nedenle iç ve dış cephe ile ilgili tüm çalışmalarda kesinlikle iskele kullanımına özen gösterilmelidir.

Cephe iskeleleri yapımı sırasında güvenliğe önem verildiğinden, emniyet sorunun yaşanma olasılığı bulunmamaktadır. Ayrıca cephe iskelesi personelin tüm işlemleri hızlı bir şekilde yapabilmesine de olanak sağlayacaktır. Cephe iskelelerinin her yapının büyüklüğü ve katlara göre ayarlanabilmesi de son derece avantajlıdır.

Cephe İskelesi Çeşitleri Nelerdir ?

Kolay, konforlu, güvenilir bir yöntem olan cephe iskelesinin birbirinden farklı türleri bulunmaktadır. Günümüzde çıkan yasa gereğince tüm cephe iskele sistemleri TSE sertifikalı ve galvaniz kaplama olarak tasarlanmaktadır. Ancak yine de iskeleler kullanım ve tasarım yönünden birbirinden ayrılmaktadır. İnşaatlarda kullanılan cephe iskelesi çeşitleri genel olarak 3 farklı tipi ile bilinmektedir;

Cephe İskelesi Çeşitleri Nelerdir ?

Kolay, konforlu, güvenilir bir yöntem olan cephe iskelesinin birbirinden farklı türleri bulunmaktadır. Günümüzde çıkan yasa gereğince tüm cephe iskele sistemleri TSE sertifikalı ve galvaniz kaplama olarak tasarlanmaktadır. Ancak yine de iskeleler kullanım ve tasarım yönünden birbirinden ayrılmaktadır. İnşaatlarda kullanılan cephe iskelesi çeşitleri genel olarak 3 farklı tipi ile bilinmektedir;

A) Güvenli H Tipi İskele Sistemleri

İstenilen ölçü ve dizaynda tasarlanabilen bu kiralık iskele tasarımları, iki payanda arasına çalışma platformunun eklenmesi ile oluşturulmuştur. Bu mekanizma yükselirken, güvenlik şeridi de mekanizma ile birlikte yükselmektedir.  Bu özelleştirilmiş iskele sistemi, maksimum güvenlik düzeyi sağladığından tercih sebebidir.

B) Kamalı Flaşanlı İskele Sistemleri

Dış cephe işlemleri ve kalıp altı iskelesi olarak kullanılabilen bu tip, üst kılavuz başlıkları sökülerek üst ayar millerinin yerleştirilmesi sonrasında kullanılmaktadır. Bu sistemde kullanılan çelik başlıklar, bağlantılarda yaşanabilecek burkulmaların oluşmasını önleyebilecektir. Çekiç kullanılarak kolayca kurulan bu iskele sistemi, güvenlik problemleri yaşanmasına izin vermeyecektir.

C)  Cup-Lock İskele Sistemleri

Kiralık iskele olarak tercih edilebilecek bir diğer tür Cup-lock iskele sistemidir. Kolay, hafif ve dayanıklı olan bu sistemin tasarımında çelik konstrüksiyon malzeme kullanılmıştır Bu anlamda burkulmaların yaşanması ve güvenlik sorunlarının yaşanması olanaksızdır. Modüler yapıları sayesinde bu iskele sistemi, sac bağlantı aparatları ile kolayca birbirine bağlanmakta ve kullanıma hazır hale gelmektedir.

Çapraz bağlantılarla tamamlanan bu iskelenin sağlamlığı ve güvenliğinden şüphe edilmeyecektir. Kapak sistemi tek yönlü açılan bu türde kilitlenebilir tekerlek sistemi bulunduğundan her yere taşınabilmesi çok kolay olacaktır.

İskele Almak Mı Kiralamak Mı Mantıklı ?

Peki, tüm bu bilgiler ışığında iskele almak mı kiralamak mı daha mantıklı? İskele sisteminde yapılan iyileştirmeler ve bu sisteme olan rağbetin artması fiyatlarda önemli bir artışın yaşanmasına neden olmuştur. Özellikle iskelelerde TSE sertifikası ve galvaniz kaplaması olması zorunluluğu, fiyatların artmasında önemli bir neden olmuştur. Bu nedenle iskele satın almak için ciddi sermaye harcanması gerekecektir.

İskele satın alma ya da kiralama işleminde en kritik detay, kullanım süresidir. Eğer kullanacak kişiler tek kullanım için ya da kısa vadede ihtiyacı duyuyorsa kiralık iskele tercih etmeleri daha avantajlı olacaktır. Böylece yüksek maliyet harcamalarına gerek kalmadan, tüm inşaat işlemlerini halledebilmeleri mümkün olacaktır.

Ancak kişilerin iskele sistemlerini sürekli veya uzun süreli kullanmaları gerekiyorsa, bu durumda iskeleleri kiralamalı mantıklı bir adım olmayabilir. Uzun vadeli kullanımlarda en doğru seçenek iskele sistemlerini satın alarak kullanım sağlamak olacaktır.

Yorum Gönder !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Lütfen gerekli alanları doldurunuz !

Bilgilerinizi Bırakın Sizi Arayalım

Müşteri temsilcimiz çok kısa bir süre içerisinde size dönüş sağlayacaktır.