Güvenli cephe iskele çeşitleri inşaatların dış cephelerinde bakım, onarım, restorasyon, yıkım ve boyama benzeri işlemlerin yapılabilmesi adına gerekli olan portatif bir üründür. İnşaatların dış cepheleri oldukça yüksek katlı olarak tasarlandığından, bu alanlarda personellerin çalışması zor ve risklidir.

Bu nedenle personelin güvenliğini sağlayabilmek ve kolayca gerekli işlemleri yerine getirebilmelerini sağlayabilmek adına iskele sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Dış cepheler için kullanılan iskele sistemleri, kurma ve kullanım şekillerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Güvenli Cephe İskele Çeşitleri Neler? Dış Cephe İskele Çeşitleri

Dış cephe inşaat işlemlerinde kullanılan iskele sistemleri, kullanıma ve kurma sistemine göre farklılık gösterir. Ayrıca bu iskeleler kullanılacağa alana, taşınacak yükün miktarına ve kullanılacak yerin yüksekliğine göre de tercih edilmektedir.

Güvenli cephe iskele çeşitleri genel olarak 3 farklı türde değerlendirilmektedir. Ancak hangi tür olursa olsun seçilen dış cephe iskele sistemi galvaniz kaplama olmalı ve TSE standartlarına uygun olarak tasarlanmalıdır.

Flanşlı Kamalı İskele Sistemi

Cephe iskele türleri arasında yer alan Flanşlı kamalı iskele, ülkemizde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu iskele sistemi genel olarak baraj-tünel gibi yüksek perde inşasında, duvar yapımında, cephelerin sıvı-boya ve izolasyon işlemleri ile kalıp altında kullanabilmek için ideal bir seçim olacaktır.

Bu sistemin dikey elemanları üzerinde flanşlar yer almaktadır. Yatay elemanlarının üzerinde ise kurtağzı-kama sistemi çekiç vasıtası ile kilitlenmektedir. Her iki eleman ise birbirine geçerek sabitlenmektedir.

Merdiven sistemi için bu yapının dışında bir yapı oluşturan bu güvenli cephe iskele çeşitleri, merdivenlerin daha sağlıklı bir şekilde kullanılmasını sağlayacaktır. 8 farklı flanş deliği bulunan bu iskele sistemi, tam olarak 8 farklı yöne doğru montaj yapılabilmesini mümkün kılacaktır.  Ayrıca her bir flanşın arasında 50 cm’de bir korkuluk bulunmaktadır.

Ancak ülkemizde bu flanşların 100 cm aralıklarla korkuluk formunda tasarlanan modelleri de bulunmaktadır. Fakat bu modeller, çoğu zaman montaj sırasında zorluk çıkarmaktadır. Bu nedenle flanşlı kamalı iskele sisteminde bu detaya önem vermek gereklidir.

Cup-Lock Fincanlı İskele Sistemi

Güvenli cephe iskele çeşitleri arasında bulunan bu sistem, özellikle yüksek yük taşıma sistemine sahip olduğundan tercih sebebidir. Cephe ve kalıp altı iskelesi olarak kullanılan bu tür, dairesel yapıların tamamında kolayca kurulabilecektir.

Fincanlı cephe iskelesi fiyatları ve kurulumu bakımından, flanşlı kamalı modellere göre daha avantajlıdır. Yalnızca çekiç kullanılarak bu modüler sistem kolayca kullanılmaya başlayabilecektir. Bunun yanı sıra bu ürünün kaybolma ya da kırılma olasılığı neredeyse imkansızdır.

Bu iskele sistemi çok yönlü bağlantılara sahip olduğundan dairesel yapılarda kolayca montaj imkanı sunabilecektir. Ayrıca flanşlı kamalı modeller gibi merdivenlerin kolay montajı içinde sağlıklı bir tercih olacaktır.

Ancak kolay montaj yapılabilmesine imkan sağlaması için korkuluk mesafesinin 50 cm’de bir olarak tasarlanması önerilmektedir. Aksi bir durumda cephede korkuluk sıkıntısı oluşabilmesi söz konusudur.

H Tipi İskele Sistemleri

H tipi iskele sistemleri, güvenli cephe iskele çeşitleri içerisinde en fazla kullanılan tür olma özelliği taşımaktadır. Bu türün her bir modülünde bir H tipi çerçeve, iki adet çapraz ve bir adet yapay bağlantı elemanı taşıyıcı kafes sistemi mevcuttur. Bu iskelenin kurulumu için alt ayar milleri yerleştirilerek H çerçeveler millere oturtulmaktadır.

Çaprazların tamamı H çerçevelere bağlandıktan sonra yatay bağlantılar yerleştirilmektedir. Bu adım sonrasında ise saç kalaslar yerine konulmakta ve merdiven takılarak üst sıraya H çerçeve yerleştirilmeye devam edilir. Kelepçeli iskele dayamaları binaya tutturularak yatay, çapraz ve dikey elemanlar birbirine pimler aracılığıyla bağlanmaktadır.

Oldukça güvenlikli olan bu yöntem, ayarlanabilir özelliği sayesinde yükseklik arttıkça güvenliğin arttırılmasını destekler. Hafif ve konforlu bir sistem olan H tipi iskele sayesinde, dış cephe için gerekli tüm işlemler kolaylıkla halledilebilecektir.

Yorum Gönder !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Lütfen gerekli alanları doldurunuz !

Bilgilerinizi Bırakın Sizi Arayalım

Müşteri temsilcimiz çok kısa bir süre içerisinde size dönüş sağlayacaktır.