İnşaatlarda sıkça kullanılan inşaat iskeleleri, boya, tadilat, restorasyon gibi işlemleri gerçekleştirirken oldukça kolaylık sağlayan aletlerdir. Erişim kolaylığı, malzeme taşıma, kolay kurulum gibi teknik özelliklerinin yanında güvenli olmaları da inşaat iskelesinin avantajları ön plana çıkarmaktadır.

İnşaat İskelesinin Avantajları Nelerdir?

İnşaat sırasında birçok farklı işlem için yardımcı konumda olan inşaat iskeleleri, çalışma verimliliği noktasında ön plana çıkar. Yüksekte çalışma açısından oldukça kolaylık sağlayan inşaat iskeleleri, bu işlemin güvenli şekilde yapılmasına yardımcı olur. Bunun yanında, demonte şekilde saklanabilen inşaat iskelelerine ihtiyaç halinde kolaylıkla montaj yapılır ve çalışmanın hızlıca başlaması sağlanabilir. Taşınabilir yapısı ile de Kale iskele inşaat iskelesinin avantajları sunuyor. Hızlıca söküp takılarak farklı alana kurulabilmektedir. Bakımları yapıldıktan sonra gönül rahatlığıyla kullanılan iskelenin bakım zamanlarının geçirilmemesi, güvenlik açısından önemlidir.

İnşaat İskeleleri Zaman Kazandırır Mı?

İnşaat iskelesi, dikey ve yatay olarak uzanabilmeleri dolayısıyla zaman kazandırma açısından bakıldığında oldukça işlevseldirler. Geniş yapılarda bir iskele katında birden fazla kişinin çalışma olanağının bulunması zamandan tasarruf edilmesini sağlar. Yatay şekilde uzayabilmesi, süreç içerisinde iskeleyi söküp yana kaydırmaktansa iskeleyi uzatarak çalışma alanını genişletebilme imkânı sunmaktadır. Bu da sök tak işleme sırasında kaybolacak zamanın önüne geçmektedir. İskelenin uzaması, her katta farklı bir işin yapılmasına da olanak vermektedir. İskelenin üst katlarında farklı işlemler yapılırken alt katlarında farklı işlemler yapılabilir. Bu durumda zaman açısından olumlu bir katkı sağlar. Proje kapsamında kısa süre içerisinde iskele katlarının artırılıp düşürülmesi de daha verimli çalışmaya olanak sağlayabilir.

İnşaat İskeleleri Maddi Tasarruf Sağlar Mı?

İnşaat iskelesinin avantajları arasında özellikle küçük çaplı inşaatlarda inşaat iskelesi satın almak gereksiz maliyet olabilmektedir. Bu durumda iskele kiralama seçeneği ön plana çıkmaktadır. Uygun ücret karşılığında kiralanan inşaat iskeleleri, kısa vadede sizi çok ciddi manada maddi yükten kurtaracaktır. İnşaat iskelesini kiraladığınız taktirde kurulum ve sökme işlemi ile uğraşılmadan işe başlama fırsatı yakalanacaktır. Bu noktada alınacak kiralama hizmeti ile hem fiyat açısından hem de zaman açısından tasarruf sağlamak mümkündür. İskele ile işiniz bittiği taktirde iskele ekipmanlarını muhafaza edilecek yer arama sorunu da böylece ortadan kalkmış olacaktır.

İnşaat İskeleleri Erişimi Kolaylaştırır Mı?

İnşaat iskelesinin avantajları arasında bulunan yüksek yerlerde işlem yapmak için üretilen inşaat iskeleleri, ulaşılması zor olan noktalara engelsiz erişim için kullanılmaktadır. Uzunluk ve kısalık gibi etkenlerin ayarlanabildiği inşaat iskelelerinde istenilen yüksekte çalışma yapılabilir. Bununla birlikte inşaat iskeleleri, üzerlerinde bulunan yürüme platformlarıyla birlikte hareket imkânı da sağlar. Enlemesine yapılan ekler sonucunda inşaat iskeleleri, yan taraflara doğru erişim olanağı sunar. Bu tür iskelelerde temel amaç kolay ulaşılabilirlik olduğu için, eklemeler ve kısaltmalar kolaylıkla yapılabilir. Üzerinde birden fazla kişinin çalışabileceği bu iskele tasarımları, erişimi kolaylaştırdığı gibi zamandan tasarrufu da kullanıcısına sunmaktadır. Bununla birlikte iskele, çalışanların yalnızca çalışma yapacak noktaya erişimini değil, malzemelere erişimini de kolaylaştırır. Çalışanlar vinç ve benzeri yardımcılar sayesinde ihtiyaç duydukları malzemeleri kolaylıkla iskelede bulundukları yere isteyip depolayabilirler.

Güvenlik Yönünden Avantajları nelerdir?

Yüksekte çalışmanın içinde her zaman bir risk barındırır. Yüksek noktalarda çalışma olasılığı sunan inşaat iskeleleri de riskli çalışma alanlarından biridir. Bu riski en aza indirmek için belli başlı güvenlik önlemleri alınmalıdır. İskele kurulurken kurulumun iyi bir şekilde tamamlanması bu noktada güvenlik açısından önemlidir. İskele üstünde çalışma yapan işçilerin güvenlik ekipmanları kullanmaları da güvenli bir çalışma alanı oluşturmak için olmazsa olmazdır. Güvenlikli İskele tasarımı ve imal maddesi de çalışana güvenlik açısından avantaj sağlamaktadır. Sağlam yapılı, üzerinde bolca korkuluk bulunan iskeleler iş güvenliği konusunda tatmin edici olmaktadır. İskele üzerinde çalışan işçilerin ekipman ve iskele tecrübelerinin olması da çalışanlara güvenli çalışma alanı oluşturma noktasında etkilidir.

İnşaat İskeleleri Montajı Kolay Mıdır?

Birçok parçadan üretilen inşaat iskeleleri, yük taşımak için sağlam, montaj kolaylığı sağlamak için ise hafiflik bakımından oldukça ideal ağırlıkta üretilir. Özellikle inşaat alanının dış cephe bölümünde aktif şekilde kullanılan bu iskeleler, pratik şekilde söküp takmak için özel üretilmişlerdir. Çalışılacak noktaya göre montajı yapılan iskele, kolay şekilde kurulur ve aynı kolaylıkla tekrar sökülebilir. Üzerinde platform şeklinde yürüme yolları bulunan bu iskeleler çalışılacak noktaya dikey yahut yatay şekilde uzatılabilir. Birbirine geçmeli şekilde üretilen iskeleler, proje gerekliliklerine göre farklı noktalarda da kullanılabilir. Düz ve sağlam bir zemin gereken iskelelerin, bu şartlar sağlandıktan sonra kurulumu oldukça basittir.

İnşaat İskeleleri Kiralama Avantajları Nelerdir?

Bina yapılırken en çok kullanılan malzemelerden birisi olan iskeleler, firmalar tarafında çoğu zaman kiralık olarak temin edilir. Bunda etkili olan nokta sıfırdan bir iskele almanın maliyeti ve iskele parçalarının depolanması sorunudur. Özellikle ufak çaplı inşaatlar için iskele almak maliyet açısından oldukça zorlayıcı olabilmektedir. Bu noktada firmalar, çok daha az ücret vererek iskele kiralama yoluna başvurmaktadır. İnşaat için iskele kiralaması yapıldığı taktirde iskele, kiralanan şirket çalışanları tarafından istenilen yere istenilen uzunluk ve genişlikte kurulmaktadır. Bunun yanında şirket, iskelelerin periyodik bakımlarını da kendisi yapmaktadır. Bütün bunlarla beraber kurulum, bakım ve onarım gibi noktalarla da uğraşmayan inşaat firmaları verimlilik, zaman ve maddi açıdan oldukça avantaj sağlamaktadır.

İskele Malzemesi Dayanıklı Mıdır?

Kale İskele olarak Kullanıma sunulmadan önce çeşitli sağlamlık testlerinden geçen iskelelerin dayanıklı ve kaliteli olup olmadığı kontrol edilmektedir. Bu testlerden sonra kullanımına başlanan iskeleler, inşaat alanının eli ayağı olmaktadır. Güçlü malzeme ile üretilen iskeleler uzun yıllar sağlamlığını korumaktadırlar. Bu nedenle, özenle montajı yapılmış ve periyodik bakımları aksatılmadan yapılan iskeleler, kurulu şekilde uzun süreler çalışabilme imkânı sunmaktadır. Ancak bütün bunların yanında, çalışanın kendi güvenliğini de alması gerekmektedir. Ekipman kullanımına özen gösterilmeli, iskelenin binaya teması sağlanmalı, iskeleyi fazla sallamaktan kaçınmalı ve iskele iniş çıkışları sırasında oldukça dikkatli olunmalıdır.

Yorum Gönder !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Lütfen gerekli alanları doldurunuz !

Bilgilerinizi Bırakın Sizi Arayalım

Müşteri temsilcimiz çok kısa bir süre içerisinde size dönüş sağlayacaktır.