İskele ya da yapı iskelesi, inşaat alanlarında yüksek bölgelere ulaşımı kolaylaştıran bir tür yardımcı araçlardır. İnşaat iskeleleri, kolay sökülüp takılabilmesi ve farklı yükseklere kadar çıkmasıyla oldukça kullanışlıdır.

İnşaat iskelesi ne işe yarar?

İnşaat iskelesi, yüksek katlara ulaşmak için kullanılan iskele türleridir. Kurulum açısından oldukça basit olan bu iskeleler, özellikle dış cephe hatlarında sıkça kullanılmaktadır. Demonte şeklinde saklanılan ve istenilen zaman da kolaylıkla kurulan iskeleler, sıra sökülmeye geldiğinde de aynı kolaylığı kullanıcıya sağlar. Yüksek kesimlere güvenli ulaşmak, özellikle inşaat sektöründe oldukça önemlidir. Güvenli ulaşımı sağlamak için en önde gelen önlemlerden biri de yapı iskelesi kullanmaktır. Kurulum açısından oldukça basit olan bu iskeleler de çalışacak kişiler bir platform üzerinde durarak hareket ederler. İhtiyaca göre diklemesine ve enlemesine olacak şekilde genişleyip uzatılabilen bu iskeleler, kolay söküp takılma olanakları ile ön plana çıkmaktadır. Proje ihtiyacına göre hangi noktaya kurulacaksa o noktaya taşınabilen, kat kat olacak şekilde çalışma alanları kurulabilen bu iskeleler her ne kadar dış cephe de kullanılsa da iç cephe için de de sıkça kullanılmaktadır. Boya, sıva, restore, yalıtım ve benzeri gibi farklı alanlarda kullanılabilen inşaat iskeleleri genel olarak sabit şekilde kurulur. Düz bir alana, sağlam şekilde konumlandırılan iskeleler güvenli hale getirilir. Bununla beraber mobil iskeleler de mevcuttur ve bu iskele tipleri genel olarak iç cephelerde daha sık görülür. Bir alanda çalışma yapıldıktan sonra diğer alana daha kolay geçilmesini sağlar.

İnşaat iskelesi ne için kullanılır?

İnşaat iskeleleri, inşaat alanlarında hayati öneme sahip olan malzemelerin başında gelmektedirler. Yüksek katlara ulaşmak için birebir olan inşaat iskeleleri, malzeme taşıma, çalışılan katta depolama, işçilere güvenli çalışma ortamı sağlama, kolay ulaşım gibi farklı noktalarda çalışanlara yardımcı olur.  Yüksek yerlere güvenli ulaşmak konusunda yardım sunan iskeleler, çalışanlara platformlar üstünde emniyetli alanlar sunmaktadır. Genellikle bina, baraj, köprü gibi yapıların inşası sırasında oldukça aktif olarak kullanılır. Yüksek binaların yapımı sırasında işleri güvenli ve hızlı bir şekilde tamamlamak için kurulan inşaat iskelesi, iş verimliliği artırmak konusunda ön plana çıkmaktadır. İhtiyaca göre sağa, sola ve yukarı olacak şekilde genişleyebilen bu iskeleler, aynı anda birden fazla kişinin birden fazla katta çalışmasına olanak sağlar. Bu da zaman kazanma açısından artı bir durumdur. Üzerinde hareket etmek ve malzeme depolamak için platformlar bulunan bu iskeleler, oldukça verimli aletlerdir. Hareketsiz, yere sabit şekilde duran bu iskelelerin iç cephede kullanılan bazı modellerinde tekerlekler mevcut olabilir. Bu durumda iskele mobil bir hal alır ve istenilen noktaya götürülerek çalışmanın o noktada yoğunlaşması sağlanır. Tamir, boya, alçı, restore, bakım, yalıtım gibi farklı işleri yapmak için kullanılan iskeleler, kolay sökme ve takma sayesinde oldukça pratik aletlerdir. Demonte şekilde saklanabilmesi sayesinde yerden de tasarruf ettiren iskeleler, zamandan kazanma olanağı sağladığı gibi mekândan da tasarruf olanağı sunar. İnşaat sonrasında iskeleleri depolama sorunu yaşayabilecek kişiler için ise iskele kiralama seçeneği ön plana çıkmaktadır. Depolama sorunu yaşayanlar yahut ufak çaplı inşaat yapacaklar için tavsiye edilen çözüm olan kiralama yöntemi, firma sahiplerini birçok yükten kurtarmaktadır.  

İnşaatlarda neden iskele kullanılır?

Yüksek yerlere erişim kolaylığı sağlayan inşaat iskelesi, köprü, baraj, bina gibi farklı yapı inşaları sırasında oldukça etkin olarak kullanılır. Kullanım açısından oldukça kolaylık sağlayan inşaat iskeleleri, demonte şeklinden saklanır ve kullanılacağı zaman kolay şekilde kurulum sağlanarak kullanıma başlanır. Bu iskeleleri kullanma nedenleri arasında öne çıkanlardan ilki erişim kolaylığıdır. Yapıların iç ve dış cephelerinde, erişilemeyen yerlere erişimi sağlayan iskeleler, yükseklerde kolay çalışma imkânı sunmaktadır. Güvenlik de bu iskelelerin bir diğer özelliğidir. Üzerinde bulunan platformlar ve koruma demirleri sayesinde iskele üstünde çalışan kişinin güvenliği sağlanmaktadır. İskele kurulurken düz bir zemine kurulması ve sallanmasının önüne geçilmesi de güvenilirlik açısından iskeleyi ön plana çıkarmaktadır. İskele üzerinde bulunan platform ve yürüme yolları, iskele üzerinde malzemelerin taşınmasını ve depolanmasını kolaylaştırır. Vinç yardımıyla malzemeler iskele üzerine boşaltılabilir, depolanabilir. Bununla birlikte inşaat iskelelerini en çok öne çıkaran durumlardan birisi şüphesiz verimlilikleridir. Yapboz şeklinde birbirine geçirilerek kurulan iskeleler yükseklerde çalışma kolaylığı sağlar ve çalışma sürelerini kısalttığı gibi verimi de artırır. Aynı iskele ile dış cephedeki kaba işlemlerin yapımı sonrası iskeleleri yerinden oynatmadan cephelerin dekoratif işlemlerini de yapabilirsiniz. Bu durumda iskeleleri tekrar söküp takmakla uğraşmadan, zaman kaybetmeden işlerinizi halledebilirsiniz. Bu noktada bizler Kale İskele olarak, ihtiyaç duyduğunuz iskele hizmetini sizlere sunmaktayız. Satılık iskele ve kiralık iskele çeşitleri müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Bizler kaliteli ve güvenli şekilde iskele hizmeti sağlıyor, satın alım işlemleri sırasında müşterilerimizi kalite ile buluşturmaya gayret gösteriyoruz. İskele kiralama noktasında kiralanan iskeleyi istenilen noktaya kuruyor, periyodik bakımlarını yapıyor ve iş bitimi sonrasında söküm işlemini gerçekleştiriyoruz.

İnşaat İskelesi Erişimi kolaylaştırır mı?

İnşaat iskelesi tasarımlarının ana amacı, yüksek yerlere engelsiz erişim sağlamaktır. Yüksek noktalarda çalışma kolaylığı için üretilen inşaat iskeleleri kolay montaj ve sökme özellikleri sayesinde kullanıcılarına aşırı avantaj sağlar. Birbirine geçmeli yapıları sayesinde uzunluk ve kısalık durumları ayarlanabilen iskeleler, istenilen yükseğe çıkabilmektedirler. Bağlantı elemanları sayesinde enlemesine de yön alabilen bu iskeleler, yan taraflara erişim noktasında da kullanıcılara yardımcı olmaktadır. Yüksek noktalara kolay ulaşılabilirlik imkânı sağlayan inşaat iskeleleri erişimi kolaylaştırmasının yanında yükseklerde çalışmayı da kolay hale getirmektedir. İnşaat iskelelerinde bulunan platformlar ve yürüme yolları çalışanlarına hem kolay hareket imkânı sunar hem de işçilerin ihtiyaç duydukları malzemeleri yanlarında depolamasına yardımcı olur. Özellikle dış cephelerde oldukça sık görülen iskelelerin ayaklarının yere sağlam ve düz bir şekilde temas etmesi gerekmektedir. Bu nedenle iskele kurulumu öncesi zeminin düzlenmesi ya da düz bir tahta benzeri aracıların yerle temas etmesinin sağlanması oldukça önemlidir. Bu işlemlerden sonra iskelelerin kolay ve güvenli şekilde kurulması sağlanır. Aksi halde iskelenin bir müddet sonra sallanması, bağlantı elemanlarının birbirine tam olarak oturmaması gibi durumlarla karşılaşılabilir. İç kesimlerde de kullanılabilen inşaat iskeleleri bu noktalarda biraz daha küçük ve mobil olarak kullanılır. Bu iskelelerde tekerlekler bulunabilir. Böylece çalışmayı bir alandan diğer bir alana kaydırırken zamandan tasarruf edilmiş olur.

Yorum Gönder !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Lütfen gerekli alanları doldurunuz !

Bilgilerinizi Bırakın Sizi Arayalım

Müşteri temsilcimiz çok kısa bir süre içerisinde size dönüş sağlayacaktır.